ים, שמש ושטיפת מוח

ביום שישי נתקלתי בתערוכה מעניינת שהוצגה בנמל יפו, תחת הכותרת "פסיכיאטריה – תעשיית המוות". כשנכנסתי להסתכל קידמו את פני שולחנות עמוסים בעלונים, ספרים ודיסקים של "עמותת מגן לזכויות אנוש". מאחורי הסט הזה הוצבה התערוכה, שעסקה, אם נפשט את זה, במעורבותה של הפסיכיאטריה בכל הרעות החולות של האנושות משחר ההיסטוריה.

פסיכים

אחד מהפליירים שחולקו בכניסה לתערוכה 

התערוכה הורכבה מפלקטים עצומים מעוצבים בגוונים של שחור, אדום ולבן, דומים מאוד לעלון שבתמונה. הכותרות שלהם זעקו "פושעים פסיכיאטרים"; "סימום"; "הגדרה מחדש של האדם"; וכמובן –"גזענות" ו- "פסיכיאטריה – האנשים שמאחורי השואה". כי ידוע הרי שאם אתה לא אוהב מישהו הכי כדאי שתשווה אותו להיטלר. העניין הוא, שמעבר לכותרות המרשימות לא היה בפלקטים האלה יותר מדי תוכן. המידע בהם חסר או מכובס, העובדות סותרות את עצמן, התמונות הן תמונות אילוסטרציה או כאלה שלקוחות מספרים על הפסיכיאטריה במאה ה-18, ועיקרם הוא פנייה לרגש.

כך, לדוגמה, בפלקט שהאשים את הפסיכיאטרים בשואה, נכתב כי "זמן רב לפני שהיטלר עלה לשלטון, פסיכיאטרים כבר יצרו את רעיון הרג ה"לא רצויים". ב-1895,הפסיכיאטר אלפרד פלץ הכניס את האאוגניקה (התורה לשמירה על טוהר הגזע) לגרמניה… היטלר למד את עבודתו של פלץ ואת מאמרו של פריץ לנץ, "יסודות הגנטיקה האנושית וההיגיינה הגזעית". הם הפכו לבסיס החזון שלו עבור גרמניה". סיפור נחמד, אבל בואו נסתכל שנייה על העובדות: ראשית, באמת יתכן שהאאוגניקה, תורה שעסקה בהשבחת הגזע, הובאה לגרמניה על ידי אלפרד פלץ (אם כי לא מצאתי סימוכין לזה). אבל היא נהגתה על ידי לא אחר מסר פרנסיס גלטון, דודנו של הוגה תורת האבולציה צ'ארלס דרווין, שהיה מדען והוגה דעות, וממש לא פסיכיאטר. פריץ לנץ שמוזכר גם הוא בטקסט היה אנתרופולוג. שנית – הרעיון של השבחת הגזע ומניעת התרבותם של ה"פגומים" היה נפוץ בכל אירופה בתחילת המאה ה-20, ולקחו בו חלק מדענים, רופאים, פוליטיקאים וככל הנראה גם פסיכיאטרים. רק בגרמניה הנאצית עלה הרעיון של השמדה המונית שלהם, והוא הועלה על ידי אב ששלח מכתב להיטלר עם הבקשה להמית את בנו הנכה. היטלר אימץ את הרעיון והחליט להרוג גם את כל שאר הילדים הנכים.

שאר הפלקטים בתערוכה לא הרבה יותר אמינים. הסיבה לכך היא ש"לעמותת מגן לזכויות אנוש" אין שום אינטרס להציג תוצאות של תחקיר מעמיק על הפסיכיאטריה בכל העולם ולהראות לכם את הליקויים האמיתיים שקיימים בשפע במערכת הזאת. כי כשמציגים תחקיר מעמיק המסקנות הן בדרך כלל לא חד משמעיות וניתן לפרש אותן לכאן ולכאן, ובכלל, בתחקיר מעמיק אי אפשר להאשים את הפסיכיאטרים בשואה  – וזה הורס את כל הכיף. אבל הכי גרוע זה שאנשים שנתקלים בתערוכה שמציגה מחקר אמיתי עוד יכולים לפתח לעצמם דעה משל עצמם, וזה בדיוק מה שמארגני התערוכה מנסים למנוע. המטרה של כל הדבר הזה, איך שאני רואה אותו, היא להציג את הפסיכיאטריה כדבר הכי גרוע שיכול לקרות לכם, בשביל שאם תהיו במצוקה לא תחשבו אפילו לכיוון הזה. ולעמותת מגן לזכויות אנוש יש אלטרנטיבה נהדרת עבורכם – הסיינטולוגיה.

טוםקרוז

טום קרוז. ביום שחקן קולנוע, בלילה חבר בכנסייה הסיינטולוגית

העמותה הזאת היא השלוחה הישראלית של עמותת "ועדת האזרחים לזכויות אדם", שהוקמה על ידי מייסד הסיינטולוגיה רון האברד ומזוהה עם הכת. כששאלתי את אחד העובדים בתערוכה אם זה נכון שהם מקושרים לכת הסיינטולוגיה הוא ענה לי בחיוך רחב שזה נכון, ושהם גם לא מכחישים את זה. מצד שני, לא מצאתי אף אזכור למילה סיינטולוגיה בשום מקום בתערוכה, וגם לא באתר של העמותה. ככה שהם אולי לא מכחישים, אבל הם גם לא בדיוק מצהירים על זה בראש חוצות. כאשר שאלתי את הבחור אילו אלטרנטיבות הם מציעים הוא הפנה אותי לאתר האינטרנט של העמותה, שם אפשר למצוא מטפלים בשיטות אלטרנטיביות, כולם מקושרים בדרך זו או אחרת לכנסייה הסיינטולוגית.

הסיינטולוגיה, שמוגדרת בישראל ככת מסוכנת, שמה לה את מדע הפסיכיאטריה לאויב עוד בשנות ה-50, סמוך להיווסדה. הסיבה לכך היא שהסיינטולוגיה התחילה בתור שיטת טיפול נפשי בשם דיאנטיקה. פסיכיאטרים ופסיכולוגים ברחבי העולם מיהרו לצאת נגד השיטה, וכך תויגו מיד על ידי האברד כ"מגדילים ביודעין את מספר המטורפים בעולם כדי להרבות את רווחיהם", ולכן זה הגיוני שהם יוצאים נגד כל מי שיש לו פתרון אמיתי. הפתרון האמיתי של האברד היא פילוסופיה יישומית שיכולה, לטענתו, להפוך את האדם ליצור על שחסין בפני כל המחלות הפיזיות והנפשיות, מסוגל לנוע קדימה ואחורה בזמן ואף לשרוד שואה גרעינית. כמובן שהדברים האלה לא מוענקים מיידית לכל מי שמצטרף לכנסייה הסיינטולוגית, וצריך לעבוד קשה עבורם – לחלוק כל פרט על חייך ב"אודיציות" עם מדריך מהכת (כאקט טיפולי לכאורה), לשלם המון כסף (סכומים שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים), עבור קורסים וכתרומות לכנסייה, ובאופן כללי להישאב לתוך קהילה סגורה שאם רק תפתח את הפה נגדה היא תדאג לנדות אותך והפיץ בציבור את כל המידע המביך שחלקת במהלך האודיציות והקורסים האחרים. הסיינטולוגיה, שמאשימה את הפסיכיאטריה גם בבצע כסף, היא בעצם מנגנון עסקי עצום. בזמן שחברי הכת מאבדים את רכושם ונכנסים לחובות אחרי שנתנו את כל כספם לארגון שהבטיח להם גאולה, דיוויד מיסקאוויג' העומד בראשו מחזיק בצי של מכוניות פאר ובאחוזות בכל רכבי העולם. נשמע לגיטימי, במיוחד עבור ארגון שכל תכליתו היא לעזור לאנשים לשפר את חייהם.

לי אישית זה לא נראה הגיוני שנתנו לכת מסוכנת מקום להפיץ את התעמולה שלהם באמצע נמל יפו; אבל מסתבר שלמרות שהסיינטולוגיה הוגדרה ככת מסוכנת עוד בשנות השמונים, על ידי ועדה בין משרדית בראשות מרים גלזר-תעסה, עדיין לא ננקטו נגדה שום צעדים בפועל. כלומר, אין חקיקה בנושא, ולמרות שהוצמדה אליה התווית "מסוכנת", לכנסייה הסיינטולוגית (ולארגונים המקושרים אליה) יש אפשרות חוקית לגייס אנשים במקום מרכזי ולאור יום. הדרך הכי טובה להימנע ממגע איתם היא פשוט להיות כמה שיותר מודעים, ולא להאמין למה שנשמע טוב מדי או רע מדי בשביל להיות אמיתי.

במרכז הישראלי לנפגעי כתות מעריכים כי בכת הסיינטולוגיה בישראל יש כיום כ- 1000 פעילים, ועוד כמה אלפים שהשתתפו בקורסים של הארגון. זה לא הרבה ביחס לדת מאורגת, אבל זה המון ביחס לכת. עם זאת, מספר הסיינטולוגים בעולם נמצא בירידה הדרגתית מאז שנת השבעים. אני בעד להישאר עם המגמה הזאת.

3 מחשבות על “ים, שמש ושטיפת מוח

 1. איזה כיף שיש נושא כמו סיינטולוגיה שתמיד אפשר להסכים עליו שזה רע ומסוכן.

  וכמו על כל דת או מה שזה לא יהיה סאות'פארק כבר עשו מזה פרק גדול
  http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s09e12-trapped-in-the-closet

  וגם הקולנוע האומנותי עשה טייק על הנושא גם אם בפחות נחרצות ויותר פתיחות אבל גם הרבה יותר מוזרות

  ואיך ידעת לשאול את המתנדב על קשר לסיינטולוגיה אם הם לא מפרסמים את הקשר הזה?
  חיפשת את זה בטלפון כל כך מהר?

  • מכירה את הפרק של סאותפארק, למרות שאני לא מתה על ההומור שלהם. הסרט השני באמת נראה מוזר.
   ידעתי לשאול כי אין הרבה ארגונים שיש להם אינטרס לצאת ככה נגד הפסיכיאטריה, וזה ידוע שהכנסייה הסיינטולוגית מפיצה מידע כזה. אבל כן, בדקתי בסמארטפון בשביל לקבל אישור סופי.

   • אני בהחלט יכול להבין למה את לא אוהב את ההומור של סאות' פארק, למרות שכשהוא טוב הוא הכי טוב שיש, וולגרי, סאטירי, וfuck u לאמריקה ולערכיה השמרניים. ולפחות החשיפה הראשונה שלי לסיינטולוגיה (והרבה ממה שאני יודע בנוגע אליה) הגיע מסאות' פארק. דרך אגב, בעקבות הפרק הזה, המדובב של אחת הדמויות האהובות בסדרה, שף, סיינטולוג בעצמו, יצא נגד יוצרי הסדרה שבתגובה עשו את הפרק the return of chef שמשיק בהרבה לפרק המדובר ולעיסוק בכתות (והוא טוב, זאת אומרת וולגרי, לא פוליטקלי קורקט בשום דרך ומצחיק)
    http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s10e01-the-return-of-chef

    והסרט, הוא טוב, הוא לא הכי נהיר, העלילה שלו לא הכי קוהרנטית אבל זה לאו דווקא לרעה, וממילא, מומלץ לראות סרטים של הבמאי (Paul Thomas Anderson) שאוהב להתעסק באבני היסוד עליה בנויה אמריקה והתחלה טובה מהבחינה הזאת היא זה ייגמר בדם (http://www.youtube.com/watch?v=f3THVbr4hlY) המדהים. או כל סרט אחר שלו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s